Daj poczuć wygraną

31 December, 2020
Udostępnij

Buduj ścieżki kariery w taki sposób by co jakiś (nie bardzo długi) czas dostarczać pozytywnych wzmocnień swoim pracownikom. Potrzebujemy wyzwań, poczucia sensu tego co robimy, a na końcu … nagrody, która zmotywuje nas do podjęcia kolejnego działania. Wzmacniaj swoich pracowników pozytywnymi wydarzeniami: (małymi awansami), dobrym słowem, możliwościami rozwoju). Rób to częściej niż raz na dwa lata.

Praca polega na wykonywaniu powierzonych zadań. Jak długo będziesz w stanie powtarzać bezbłędnie czynności jeżeli nie będziesz otrzymywał jakiejkolwiek informacji zwrotnej na temat tego co robisz ? Niezależnie czy zadanie realizujesz poprawnie czy nie (z punktu widzenia poprawności czy jakości) prędzej czy później popadniesz najpierw w automatyzm, następnie w rutynę, aż w końcu będziesz miał tego dosyć. Potrzebujesz konstruktywnego wsparcia – informacji, że to co robisz jest dobre, lub nie i musisz poprawić takie i takie elementy. Informacja zwrotna pozwala nazwać to co robimy i określić tego wartość.

Pracownicy potrzebują konstruktywnego wzmocnienia. Przypomnij sobie sytuację kiedy Twój przełożony czy nawet rodzić lub nauczyciel pochwalił Ciebie za dobrze wykonaną pracę, lub wybrał Cię do projektu mając na uwadze dotychczasowe osiągnięcia. Czy takie wyróżnienie nie uskrzydliły Cię ?

Planując ścieżki rozwoju i kariery uwzględnij w nich możliwie częste punkty, które można by nazwać kamieniami milowymi. Nie pozwól na zbyt długie okresy stagnacji w pracy, powtarzania czynności bez jakiejkolwiek rewizji zadań, sposobu ich wykonania, doboru osób do ich realizacji. W miejsce 2-3 kolejnych awansów w strukturze firmy w okresie 3-4 lat pomyśl o 6 a nawet 8 kolejnych szczeblach po których będzie się wspinał i w efekcie dotrze na ten sam poziom. Ale o ile silniejszy i o ile bardziej efektywny. Awans na kolejny szczebel, do kolejnego wyzwania, do możliwości otwarcia kolejnych drzwi z wiedzą i umiejętnościami to chwile, które wzmacniają.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej materiałów w tej kategorii

Polityka prywatności i plików cookies