Mów logicznie

26 September, 2020
Udostępnij

Język ewoluuje. Nie jest zawieszony w próżni. Podlega różnorakim wpływom, zapożyczeniom oraz skojarzeniom. Tak rodzą się błędy, które potrafią zaburzyć znaczenie wypowiadanych informacji. Dbaj o znajomość i poprawność gramatyki języka polskiego. Nie obrażaj inteligencji klientów proponując im „większą połowę”. Bądź logiczny.

Błędy logiczne i gramatyczne jest to grupa błędów, mówiąc najprościej, która wykazuje sprzeczności w wypowiadanych frazach i zdaniach. Wypowiedzi obarczone tego typu błędami mają zaburzone znaczenie.

Błąd Forma poprawna Dlaczego
większa połowa ponad połowawiększa częśćwiększość Sprzeczność logiczna i semantyczna
zrobić  rzecz zrobić  rzecz Zaimek wskazujący ta przyjmuje w bierniku postać 
za wyjątkiem z wyjątkiem Błąd powstał pod wpływem nieuzasadnionych zapożyczeń z języka rosyjskiego.
pod rząd z rzędu Błąd powstał pod wpływem nieuzasadnionych zapożyczeń z języka rosyjskiego.
odnośnie czegoś odnośnie do czegoś, w odniesieniu do czegośw stosunku do czegoś, wobec czegoś Rusycyzm. Ze zwrotu odnosić się do czegoś wynika racjonalna i funkcjonalna obecność przyimka do w pokrewnej formie odnośnie do czegoś
bardziej hałaśliwszy hałaśliwy, hałaśliwszy, najhałaśliwszylub: hałaśliwy, bardziej hałaśliwy, najbardziej hałaśliwy Niepotrzebne stopniowanie przymiotnika po słowie „bardziej”, które już jest stopniem wyższym od „bardzo”
przekonywującyoddziaływujący przekonujący, przekonywającyoddziałujący, oddziaływający Niepoprawne połączenie dwu poprawnych form w jedną
dlatego, bo dlatego że, bo, ponieważ, gdyż, albowiem Spójnik bo jest równoznaczny z wyrażeniami: dlatego że.
ilość mieszkańcówilość gatunkówilość wydobytych ton liczba mieszkańcówliczba gatunkówliczba wydobytych ton W odniesieniu do rzeczowników policzalnych powinno się używać słowa liczba, a w odniesieniu do rzeczowników niepoliczalnych ilość: liczba ziaren piasku, ale równocześnie ilość piasku.Ponieważ termin „niepoliczalny” może niektóre osoby wprawiać w zakłopotanie, warto wiedzieć, że „ilość” zawsze sugeruje jakąś jednostkę miary – na przykład kilogramy piasku, metry sześcienne piasku, metry bieżące sznurka – podczas gdy „liczba” ma za jednostkę miary zawsze sztuki.
piszemy z wielkiej (dużej) litery pisze się wielką (dużą) literą lub od wielkiej (dużej) litery Rusycyzm
tylni, tylnia, tylnie tylny, tylna, tylne Błąd wynikający z kojarzenia form z przedni, przednia, przednie

Opracowano na podstawie Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN, Wikipedia

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej materiałów w tej kategorii

Polityka prywatności i plików cookies