Naucz się rysować

26 September, 2020
Udostępnij

Naucz się prezentować swoje myśli na papierze czy tablicy. Umiejętność rysowania oraz pisania na flipcharcie jest sztuką łączącą wyrażanie ekspresji z zachowaniem czytelności przekazu. Rysowanie (nazywane często flipowaniem) jest formą komunikacji. Zadbaj o formę treści, którą chcesz przekazać odbiorcom. Naucz się kreować opowieść i zbuduj zaangażowanie słuchaczy dzięki kartce papieru.

Zapewne nie raz uczestniczyłeś lub nawet prowadziłeś spotkanie podczas którego na tablicy prelegent prezentował swoją koncepcję. Kolejne jej etapy, myśli i wątki w połączeniu z ograniczonym miejscem do ich ekspresji wygenerowały „trójwymiarową konstrukcję graficzną”, która mimo niewątpliwie dużego zaangażowania i ekspresji twórcy po spotkaniu do niczego się nie przyda. Treść prawdopodobnie była ważna i interesująca. Jednak sposób jej przedstawienia, zobrazowania uczynił ją „nieczytelną”.

Konfucjusz powiedział „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi to zrobić, a zrozumiem”. Wizualna prezentacja koncepcji jest sposobem przekazywania swoich myśli odwołując się do zmysłu wzroku – według wielu badań dominującego w ludzkim procesie poznawczym. Obserwując ilustrację, a jeszcze lepiej jej powstawanie odbiorcy bardziej koncentrują się na treści prezentacji oraz rozumieją Twój przekaz.

Rysowanie biznesowe, często nazywane „myśleniem wizualnym” bazuje na elementarnych umiejętnościach dostępnych praktycznie dla każdego. Zapewne nie masz problemu z narysowaniem podstawowych kształtów (kwadratu, prostokąta, koła / okręgu, trójkąta), linii (prostych, strzałek, linii przerywanych), postaci i przedmiotów („ludzików”, domku, uśmiechniętej twarzy). To wystarczy aby zaprezentować praktycznie każdą myśl, każdą koncepcję.

Naucz się rysować:

  • Zbuduj swój pierwszy podstawowy zestaw symboli (narysuj: kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt, linię prostą, linię przerywaną, strzałkę, twarz (koło obrazujące twarz z oczami, nosem i ustami), postać (taką jak rysowałeś kiedy byłeś dzieckiem), domek.
  • Ćwicz rysowanie tych elementów
  • Obserwuj świat —> zrozum co widzisz —> wyobraź sobie jak możesz to przedstawić —> narysuj to
  • Planuj przestrzeń kartki lub tablicy do rysowania – nie próbuj zmieścić wszystkiego na jednej.
  • Zapisz się na szkolenie z myślenia wizualnego / flipowania – po jednym dniu będziesz „artystą”.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności i plików cookies