Szybka regeneracja - obserwuj świat

31 December, 2020
Udostępnij

Kiedy poczujesz się zmęczony, przygnieciony rozmowami, problemami klienta, presją czasu i targetów przenieś swoją uwagę na coś innego, najlepiej na taki aspekt otaczającego Cię życia, który od wieków porusza się w swoim niezmiennym rytmie. Podejdź do okna i obserwuj świat, jeżeli możesz – wyjdź na krótki spacer. Zmień obiekt swojej uwagi i przez chwilę nie myśl o swojej pracy.

Umysł ma swoją ograniczoną wytrzymałość. Atakowany nieustannie silnymi bodźcami pochodzącymi z pracy, wymagań klientów i szefa prędzej czy później zaczyna słabnąć i buntować się. Domaga się tlenu by móc żyć. To całkowicie normalne.  Zarówno to pierwsze – praca, wymagania, presja, jak i to drugie – potrzeba ładowania baterii. Bądź mądry i usłuchaj wewnętrznego głosu Twojego organizmu, który woła „powietrza, dajcie mi powietrza”.

Przenieś na kilka, jeżeli możesz (tak było by najlepiej) na kilkanaście minut swoją uwagę na coś innego niż Twoja praca, grafik Twoich obowiązków. Otacza cię bardzo wiele zjawisk, które jeżeli tylko dasz im szansę pozwolą Ci bardzo szybko zregenerować siły witalne:

 • Popatrz przez okno – co widzisz ?
  • Drzewa kołyszące się na wietrze ? – Skup się na gałęziach, może na liściach unoszonych przez wiatr, obserwuj jak się unoszą i opadają
  • Ptaki unoszące się w powietrzu – jak one to robią? Zastanów się jak to jest, że zataczają tak wymyślne pętle
  • Ruch na ulicy – czasami spokojny, monotonny, wręcz nudny, a innym razem śmieszny w chaosie, który widzisz. Jak doszło do tego chaosu ? Co można by zrobić by z tego wyjść – bądź twórcą – konstruktorem rozwiązań.
 • Wyjdź na świeże powietrze – co czujesz ? (acha, zostaw papierosy w szufladzie, a najlepiej je wyrzuć)
  • Wczuj się w świeżą bryzę
  • Przyjmij krople deszczu (nie bój się nie rozpuścisz się)
  • Nabierz w płuca powietrze – świeższe niż to biurowe, filtrowane przez klimatyzator.

Obserwuj świat – przenieś swoją uwagę na inne sprawy wokół ciebie, w których jesteś, ale nie koniecznie uczestniczysz bezpośrednio.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej materiałów w tej kategorii

Polityka prywatności i plików cookies