Zadbaj o dykcję

31 December, 2020
Udostępnij

Ćwicz regularnie swój aparat mowy – jest Twoim podstawowym narzędziem. To w jaki sposób mówisz decyduje o sukcesie konwersacji. Możesz mieć najwspanialszy produkt, usługę, Twoje argumenty mogą wydawać się nie do zakwestionowania. Ale jeżeli klient Ciebie nie zrozumie – nie odniesiesz sukcesu w rozmowie. Aparat mowy jest bardzo plastyczny i podatny na trening. Ćwicz każdego dnia przed rozpoczęciem pracy.

Prawdopodobnie i ty, podobnie jak aktorzy, mówcy, nauczyciele, pracujesz i zarabiasz „mówieniem”. Przekazujesz informacje, prowadzisz dialog, pomagasz klientowi, dążysz do porozumienia. Twój język musi być zrozumiały dla odbiorcy. Po pierwsze musicie porozumiewać się tym samym kodem. Podstawowym kodem, który umożliwia ci skuteczną komunikację z klientem jest kraj i język w jakim rozmawiacie (najczęściej język polski). Kolejnym elementem jest jego użycie – dbałość o to jak wypowiadamy poszczególne dźwięki, jak układamy je w słowa, jak je artykułujemy.

Na aparat mowy składają się: język, wargi, szczęki, podniebienie miękkie, krtań. Do poprawnej artykulacji niezbędne jest również poprawne oddychanie.

Zacznijmy od języka. Poza tym że niektórym służy on do pokazywania, pełni niemiernie istotną rolę w mówieniu. To on nadaje mowie ludzkiej właściwy kształt i brzmienie. Bez języka nie jest możliwy żaden dźwięk, nawet ten najcichszy. Język jest wyjątkowo elastyczny pozwalając przybierać rozmaite kształty, układy. To one decydują, że wydajemy pożądane dźwięki słyszane jako słowa.

Ćwiczenia języka

  1. Wysuwamy i cofamy język przez zwarte zęby. Przeciskając język między zębami, masujemy jego mięśnie.
  2. Oblizujemy wargi podczas coraz szerszego ich otwierania.
  3. Otwieramy szeroko usta, unosimy język za górne zęby i cofamy w gąb, masując podniebienie.
  4. Przy zamkniętych ustach wykonujemy ruchy żucia; podczas wykonywania tego ćwiczenia można (a w zasadzie trzeba) robić dużo „głupich” min.
  5. Wymawiamy coraz szybciej głoski: ppppp, ttttt, czczczczcz, ććććć, kkkkk, a następnie; p, t, cz, ć, k; p, t, cz, ć, k.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej materiałów w tej kategorii

Polityka prywatności i plików cookies