Znajdź mentora

26 September, 2020
Udostępnij

Poszukaj osoby, która będzie dla Ciebie wzorem cnót i kompetencji. Będzie potrafiła wskazać Ci właściwą drogę w rozwoju i codziennym działaniu. Niektórzy szukają go całe życie, inni mają szczęście natrafić na niego już w pierwszych dniach pracy. Szukaj prawdziwego mentora – człowieka, o którego będziesz się mógł nauczyć  skuteczności… dobrej skuteczności.

Mentor to według definicji podawanych przez Słownik Języka Polskiego oraz Wikipedię „poważany przez kogoś nauczyciel będący dla niego wzorem i doradcą”. Przywoływane jest również znaczenie o negatywnym zabarwieniu jako „o kimś mędrkującym, osobie lubiącej prawić morały”. Szukając jednak wsparcia w rozwoju szukaj tego pierwszego. Wzorca. O jego statusie nie świadczy to co i w jaki sposób mówi, ale co i w jaki sposób osiągnął. Mentor jest wyjątkowym nauczycielem. Potrafi dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Nie podpisuje się „Jam mentor Twój”, on po prostu posiada najprawdziwszą moc przyciągania swoją prawdą – wypracowanym autorytetem, osiągnięciami, wiedzą, umiejętnością uczenia i … pokorą.

Szukaj inspiracji i paliwa do własnego rozwoju. Praca nie polega tylko na wykonywaniu zadań, realizowaniu targetów, wspinaniu się po szczeblach kariery. To efekt tego kim jesteś – tam wewnątrz – w jaki sposób się uczysz, w jaki sposób podejmujesz decyzje, jakimi wartościami się kierujesz w życiu.

Mentor to wyjątkowy nauczyciel. Nie zawsze pokaże Ci rozwiązanie wprost. Częściej będzie chciał Cię przeprowadzić przez pewne doświadczenie. Aby prawdziwie się czegoś nauczyć trzeba to zrozumieć, a nie tylko usłyszeć. Bywa to często trudna, a nawet frustrująca praca nad sobą. Jeżeli jednak dobrze wybrałeś, jeżeli mentor faktycznie nim jest na kocu drogi jest cel, o do którego dążysz.

Znajdź mentora

  • Poszukaj prawdziwego autorytetu – moralnego i etycznego, będącego wzorem godnym naśladowania, który wie co mówi, a nie wyłącznie mówi co wie.
  • Czytaj książki, blogi, uczestnicz w spotkaniach – wypatruj ludzi, którzy zrobili lub osiągnęli coś wyjątkowego,
  • Szukaj inspiracji jak lepiej wykonywać swoją pracę. Uczyń z niej drogę osobistego rozwoju.
  • Szanują swoją pracę, ludzi, którzy Cię otaczają i miej pokorę do własnych osiągnięć.
  • Nie szukaj dróg na skróty, sztuczek, cudownych sposobów i podpowiedzi
  • Omijaj ludzi, którzy sami z siebie będą chcieli Cię uczyć. Wybór mentora należy do Ciebie. (A później on jeszcze musi się zgodzić. Zaufać Ci).
  • Możesz nigdy nie znaleźć mentora dla siebie. Ale samo szukanie to wspaniałe doświadczenie, które rozwija. Więc nie ustawaj w poszukiwaniach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej materiałów w tej kategorii

Polityka prywatności i plików cookies